Listopadový RUN vás připraví na běžecký podzim

Listopadový RUN je od 20. října na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?

tisk_final_6EDITORIAL

Během letošní podzimní sezony jsem se hned několikrát ocitla na menších závodech. Takových těch, kde se za chvíli všichni (chtě nechtě) znáte. Jimiž se line vůně klobás (pro běžce ideální). A kde startovné stojí padesát korun (no vážně!).

Jistě, neučinila jsem žádný převratný objev, takové závody tu byly vždycky a velká část z nich láká přinejmenším na desátý ročník, ale nejsem z té generace, která by na nich vyrostla.

Naopak jsem rovnýma nohama vpadla do světa monstrakcí. Takových těch, kde máte problém se na domluveném místě potkat s kamarádem. Které lákají na ochutnání nejnovějších výživových trendů. A za registraci vypláznete v lepším případě pět stovek.

Jsou to dva odlišné světy.

Když se bavíte s těmi, kteří na prve jmenovaných vyrostli, zjistíte, že než přišel ohromný běžecký boom, byly stejně tak populární jako dnešní monstrakce. Chyběl jim snad jen nádech růžových triček.

Je škoda, že dnes upadají tak trochu v zapomnění.

A je otázka, jestli tu je pro oba světy prostor. Ročně se u nás koná kolem patnácti set organizovaných běhů, to dělá ve vrcholných sezonách třicet až čtyřicet závodů týdně – a je jasně vidět, kdo má navrch. Startovné nestartovné.

Za onu cenu si vlastně tak trochu také předplácíte, že se o závodě vůbec dozvíte. Nebo na vás snad někdy opakovaně a ze všech stran vyskakoval přespolák v Horní Dolní?

Možná jsou menší závody menšími vlastně tak trochu nechtěně, protože jim běžce berou monstrakce. A další otázka je, jestli menší závody vůbec po větší účasti touží. Většinou je organizuje parta místních (postarších) nadšenců v hlavičce s TJ nebo AC.

Jsou to opravdu dva odlišné světy a zjistíte to také tehdy, když si prohlédnete výsledkovou listinu. Spočítáte si, že dost možná byste na takovém závodě dobíhali mezi posledními (navíc bez vidiny účastnické medaile na krku), a to se vám pochopitelně nechce. A tak radši vyrazíte na monstrakci, kde se přinejmenším za pět stovek ztratíte v davu. Začarovaný kruh se uzavírá.

Menší závody každopádně mají své osobité kouzlo a není to jen tím, že se na nich za chvíli všichni znáte, voní po klobásách a startovné stojí pade. To kouzlo stojí za to zažít a byla by škoda, aby upadlo v zapomnění.

Vzpomeňte si na to, až budete plánovat své závody pro rok 2017.

 

Eva

Listopadový RUN je od 20. října na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?