Jak si hraju s Ninou

Článek na přání. Díky za inspiraci!

Čím se tak s Ninou doma bavíme? Předně musím říct, že se i snažím a chci, aby si hrála i sama. Považuju to za důležitý. Nejen pro to, abych si chvíli dáchla (rozuměj uvařila oběd nebo sjela Instagram nebo nadesetkrát napsala tenhle článek na blog), ale hlavně pro to, aby měla ona sama čas si utřídit a zpracovat myšlenky a zážitky, aby rozvíjela svoji fantazii. Myslím, že nám to docela funguje. A mě pak baví to zpovzdálí pozorovat.

Stejně tak jí pořád nechystám nějakou zábavu a program, ale nechám se vtáhnout do toho, co vymyslí a co chce ona. Ještě větším specialistou je pak na to náš tatínek.

(tenhle instapost je podle mě torchu k tématu)

Nutno říct, že teď má rok a půl. Pokusím se shrnout věci za poslední cca půlrok, a který myslím, že by nás mohly ještě nějakou chvíli bavit. Rozdělím je do 3 oblastí: Aktivity, hračky, knížky.

Společné aktivity

1) Kuchyně

Nešlo si na sítích nevšimnout. Pro nás mámy je to především povinnost, ale musím říct, že vaření a pečení patří mezi moje koníčky. Možná i proto nadchlo Ninu. Učící věž jsme pořídili snad už kolem jejího 10. měsíce a dokud nestála, tak u mě seděla. Bavilo ji pozorovat, všechno ochutnávat, poslední dobou se hodně zapojuje. Vaříme a pečeme spolu docela často, někdy tím strávíme i půlku dopoledne. Má to ráda asi i proto, že ji nechávám dělat všechno, co dělám já. Jasně, znamená to větší svinčík kolem, občas (se) něco rozsype, vylije, ale za tu zábavu a radost to stojí. Takže Nina míchá, sype nebo hází a dokonce už i lije odvážený suroviny do misky, válí válečkem, vykrajuje sušenky, zkouší strouhat, pod mým dozorem občas něco ukrojí. Že je nůž ostrý ví a sama mě často upozorní, ať ho dám pryč 😀

Myslím, že tohle je důležitý i z toho pohledu, že dítě se učí, že oběd k nám nepřiletěl oknem, že ho máma musí uvařit. Seznamuje se surovinama i základama racionální výživy.

(Teď máme i jako „zábavu“ uklízení příborů z myčky do té správné přihrádky v šuplíku :D)

2) Cvičení

Tomu se spolu věnujeme taky dost často, obden, někdy i častěji, k tomu běhám s kočárem. Opět mi to přijde jako fajn příklad pro dítě, že pohyb k životu patří a je zdravý. Ninu do cvičení všelijak zapojuju, v rámci rozcvičky tančíme, už si usurpovala „svoje“ dvě kilový činky.

Cvičíme s Ninuškou, aneb s miminem do fitka

3) Prstový barvy

Co k tomu říct?!:D Máme na to vyhrazený speciální horší oblečení a chce to se psychicky připravit na to, že barvy se budou malovat i po těle, po zemi, musí se samozřejmě ochutnat. Takže po takovým řádění hned Ninu házím do vany, zatímco setřu podlahu a zlikviduju přírodní katastrofu 😀

4) Říkanky a kecání vůbec

Od narození Ninušky tvrdím, že mě často přepadá pocit, že vykecám díru do hlavy sama sobě :D Teď už mám aspoň komunikačního parťáka. Něco jsem se – v rámci uspávání/uklidnění – nazpívala. Teď dost jedeme různý říkanky (a že jich je!) a mně přijde úplně hustý, že ona mi do nich ve svejch 18 měsících doplňuje slova. Moje babička tvrdí, že to je i důvod (nebo jeden z důvodů), proč Nina už teď tak pěkně mluví a každým dnem si slovní zásobu rozšiřuje. Jedna z prvních říkanek, co ji nadchla už jako malý mimino, byla „Kutálí se ze dvora“, přičemž vyprávěč různě gestikuluje. U toho vždycky zmlkla a fascinovaně poslouchala / pozorovala.

5) Samolepky

Začalo to lepením různých samolepek jen tak na papír (nebo na zem, tatínek má radost :D). Teď jsem objevila samolepkové sešity. Respektive nějaké tu mám ve skříni schované už delší dobu, ale ještě mi přijde, že je na ně Ninuška malá. A pak jsem objevila tuhle Farmu (a další z edice) – spolu jsme hledaly, kam který zvířátko patří a Nina je tam sama pak lepila – co na tom, že třeba křivě. Moc jí to bavilo. Pak jsme spolu hledaly a počítaly různý druhy zvířátek. Podobných knížek tu mají fakt dost, už mám objednané další 😀

 

Hračky

Pár Ninušky nejoblíbenějších. Snažíme se to hodně krotit a podle mě toho doma moc nemáme 😀 A stačí nám to. Jak uvidíte, hodně u nás jedou zvířátka v nejrůznějších podobách.

1) Zpívající pejsek Fisher Price

Aneb Bibi. Tak si ji Ninuška pojmenovala:) Dárek k 1. narozeninám od kamarádky a kmotřičky Niki. Mě by asi nenapadlo koupit zrovna tuhle hračku, ale Ninuška si ji okamžitě zamilovala. Bibi musíme tahat všude s sebou. Bibi musí být ráno připravená u postýlky, protože se na ni hned jak otevře oči ptá 😀 Bibi mluví, zpívá edukační písničky, dává jednoduché úkoly – to vše ve třech úrovních. Věřím, že i to Ninušce pomohlo s rozvojem řeči a učení. Jediná nevýhoda? Nejde hodit do pračky! 🙁 😀

2) Vkládačka „želva“

Vybrala jsem tuhle z Lidlu. Opět hračka, která už u nás je celkem dlouho a s Ninuškou roste. Teď už tam umí všechny kostičky naházet sama s tím, že si kostku i dle potřeby natočí 🙂 Máme tam zvířátka, učíme se barvy. A jako bonus lze vkládačku vsadit do tahající želvy.

3) Dřevěná farma

Z Mamiee. Funguje jako vkládačka a dají se s ní hrát příběhy. No a zvířata z farmy jsou nejoblíbenější.

4) Stohovací domečky pro zvířátka

Mammie podruhé. Stavíme pestrobarevnou věž a dáváme dřevěná zvířátka do domečků. Ta pak k sobě navíc mohou různě chodit na návštěvu 😀

5) Zvířátkové magnety

…mě zaujaly v Agátině světě. Opět obligátní motiv oblíbených zvířat, tentokrát ze zoo. Na stěnu jsme (v Makru) koupili magnetickou tabuli. Každé zvířátko je rozdělené na tři části a my je můžeme skládat. Anebo si z toho děláme legraci a tělu nosorožce dáme třeba hlavu zebry:)))

 

6) Další dřevěné… a kočárek!

Prostě klasika, která nezklame. Stohovací věže, různé vkládačky, pexeso, puzzle. A taky tohle zoo-zvířátkový LEGO Duplo. Z leporela si děláme domeček a pak do něj syslíme plyšáky a další věci. No a pak samozřejmě Ninušku baví vozit kočárek s panenkou. Připravený mám pro ni i baby nosítko 😀 Ke druhým narozeninám to vidím na nějaké kolo (vybrané ještě nemám, možná first bike?) a Albi tužku.

 

Knížky

Pár knížek s přidanou hodnotou. Bohužel už jich pár Ninuška stihla trochu zdevastovat. Takže pak musí nastoupit máma s izolepou…

Kuk do knížky! Búú – opět farma, spousta zvířátek a otevírací okýnka

Slova – obrázková knížka – tady jsme se učili první slova

Kam chodí spát hvězdy? – oblíbená nejen maminky; krátké rýmovačky, které

Víš, co má v plínce myš? – knížka ke čtení (nejen) na nočníku; aneb jak myš naučila chodit zvířátka, kterým lze nahlídnout pod plínku, na nočníček

Velké čištění zubů v ZOO – i zvířátka v ZOO si musí čistit zuby, pan ředitel na to spolu s ježkem Ignácem dohlídnou

Kutálí se ze dvora – Nejen již zmiňovaná kutálející se brambora, ale mnohem víc pohybových říkanek

 

A ještě jedna věc: obrazovky. Televizi má u sebe tatínek, a tak neexistuje, aby nám tu něco takovýho běželo jako kulisa. Občas jí pustím písničky z Ledovýho království nebo skoukne kus týhle pohádky. Vždycky tak kolem půlhoďky, dýl jí to snad ani nebaví. Jednou, max. dvakrát denně. Přiznávám, že původně jsem chtěla být v týhle oblasti striknější, ale… Na druhou stranu jsem to nakonec přijala i jako věc nějakým způsobem přínosnou, která jí rozvíjí slovní zásobu a paměť. Opakuje slova, předesílá, co bude následovat, nebo si o tom povídáme…

 

Článek se pokusím postupně doplňovat / aktualizovat.