Fotoreport: Říme, Říme, my tě ljúbíme aneb jak si užít 3 dny v italské metropoli

Kašna na náměstí republiky

Podry jednou jen tak plácnul, že ještě nebyl v Římě. A to bylo něco pro mě! Vyčíhla jsem levný letenky a rázem jsem měla dárek k narozeninám. Vybíráním ubytování, pročítáním recenzí, jsem pak strávila snad tři dny. Nakonec jsme bydleli v La Coorte Affittacamere nedaleko centra – první dobrý předpoklad.

Nějak to rychle uteklo a najednou jsme koncem dubna (21. 4.) odlítali! (drobná vada na kráse: můj záměr byl odlétat v úterý večer a mít dni 4 – jenže pak nám Ryanair dvakrát změnil čas odletu a o 4. den jsme přišli:( – ano, mohli mi vrátit peníze, ale adekvátní letenka nebyla 🙁

…a pak stejně rychle domů:( Byly to skvělé 3 dny naplněné zážitky, prohřáté sluncem. Ostatně právě ideální počasí s blankytně modrou oblohou bez mráčku, sluníčkem chvílema pálícím snad až moc a teplotou kolem 20 stupňů přispělo notnou dávkou k tomu, jak hezky jsme se měli. Kdyby totiž chcalo…

Zážitky běžecké

Říme, Říme,
my tebou běžíme.

Když jsme si při procházce všimli atletického stadionu, navíc moc hezky umístěného – u starobylých Caracallových lázní, obklopeného zelení a krásnými italskými borovicemi, bylo jasné, že si tam musíme zaběhat! Jenže byl nepřístupný. Jak se tam tak dostat?

Našla jsem ho na Facebooku a oslovila místňáky. Odepsali, zjistili jsme, vyběhli jsme.

Krásná teplá slunečná neděle, stadion plný. ALE: u vstupu jsme byli zastaveni – že po nás chtěli 2 eura, dobrý. I když jsme je ani u sebe neměli. Co jsme ale neměli hlavně: potvrzení od lékaře. Abyste mohli na tenhle římský stadion, musíte mít razítko od doktora. Podry nadával, já se snažila marně smlouvat.

Tak jsme běželi jinam. Bohudík. Po staré římské cestě Via Appia. Tartan je leckde, my objevili kus přírody za městem. Pěšinami protkané louky a remízky, kam se snad sbíhá celý Řím!

Bylo to parádní!

Malebný atletický stadion je i součástí olympijského (1960) komplexu. Několik běžců jsme viděli i přímo v centru, ale tam to fakt na běhání moc není. Zato po pobřeží v Ostii? Tam bych se hned proběhla taky! Připomnělo mi to moje běhání na Sardinii a na Madeiře.

1. den – po všech památkách

Říme, Říme,
My tě vyfotíme.

23 km jsme prokorzovali Řím křížem krážem a viděli vše důležité. Naštěstí je to relativně pohromadě v centru. Koloseum, Forum Romanum, vrch Palatin, fontánu di Trevi, španělské schody, Pantheon. Nechybělo sídlo všech opuštěných koček Říma, z dálky Tibera ani nejlepší zmrzlina. A ty malebné uličky! Jen u Úst pravdy se nám nechtělo stát frontu.

2. den – večerní Řím

Říme, Říme,
Pizzu sníme.

Dopoledne jsme strávili během.

Na odpoledne jsme měli olympijský stadion, Vatikán, andělský hrad. A večerní posezení v restauraci nad pizzou a červeným vínkem. A nasvícené památky ve tmě.

3. den – na skútru k moři

Říme, Říme,
my tebou na skútru letíme
Že až moře zříme?!

Největší zážitek. Jedu do Říma, nečekala jsem, že se dostanu až k moři. Vůně moře, mořský vzduch, k tomu vůně mořských plodů a ryb z malých pobřežních restaurací.

Půjčit si skútr byl nejlepší nápad. I když římská doprava je poměrně hustá a řidiči docela ostřílení. Naštěstí se dá navigace a mapa ovládat i řidiči za zády.

Viděli jsme pozůstatky starobylého městě Ostia Antica a hlavně se procházeli po pobřeží. S výhledem na moře jsme jedli těstoviny s mořskými plody, usrkávali aperol. A pak si cáchali nohy v moři. Boží!

To vše se sladkou tečkou v podobě Zatibeří se snad ještě hezčími uličkami a útulnějšími restauracemi. Víc lidovější, než turistické.

Praktické info

Náklady

 • 2 zpáteční letenky s příručním zavazadlem od Ryanair: 2 200 Kč
 • Ubytování na 4 noci kousek od centra se „snídaní“: 5 030 + 3,5 eur/os/noc – městská daň = 5 700 Kč (cca 700 Kč/os/noc)
 • Doprava po městě:
  • Transfer z letiště: 1,20 eur/os
  • Lístek na MHD, 100 min: 1,5 eur
  • 24hodinová jízdenka: 7 eur
 • Jídlo v restauraci:
  • 2 pizzy, dvojka červeného, voda: 30 eur
  • 2 těstoviny s plody moře, 1 aperol spritz, voda: 35 eur
  • Pořádná nálož výborné italské zmrzliny: 2,5 eur za 3 druhy
  • Tiramisu v Pompi: 4 eura
  • Přijde mi, že pití radši na jídeláku neuvádí. Pizza stojí kolem 5-13 eur, dvojka vína je pak ale za 6 a aperol spritz dokonce za 8. Ale možná je někdy lepší předem nevědět 🙂

Bez offline googlích map ani ránu.

Hodil se i cestovní průvodce Booking.com

 • nejvýznamnější památky a kudy k nim
 • zajímavosti – jako třeba Café Pompi, s tradicí více než 50 let a údajně nejlepším tiramisu ve městě
 • speciální nabídky
  • do Kolosea bez front
   • vstupenka do Kolossea, na Forum Romanum a vrch Palatin bez čekání: 20 eur/os
  • zapůjčení skútru pro dva (vč. helem, kufru a zámku) se slevou: 42 eur na 24 hod + benzín (cca 5 eur)