Historie projektu „Běhám pro Anabell“
Celkem často mi při běhu naskakují „dobré nápady“. A jeden takový přišel i na sklonku roku 2015: dám svému běhání nějakou přidanou hodnotu a budu své naběhané kilometry proměňovat ve finanční pomoc Centru Anabell, které pomáhá osobám s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým. Proč právě Anabell? S onemocněním mám vlastní zkušenost a s organizací a její paní ředitelkou Janou Sladkou jsem v kontaktu dlouhé roky – více o spolupráci: Eva Podroužek Fryšarová se stala vedle herečky Vlastiny Svátkové další Patronkou Anabell.
Za každý kilometr, který jsem uběhla, jsem Anabell věnovala 3 koruny. Od roku 2016 (do r. 2020) jsem (včetně těhotenské pauza:) na účet organizace poslala více než 25 tisíc korun.
Proč právě Anabell?
S poruchami příjmu potravy mám osobní zkušenost.
- Dost možná netušíte, že někoho takového máte svém okolí i vy. Já se na své cestě setkala se spoustou úžasných dívek a žen s podobnými problémy. Připadá mi to už trochu jako takový nešťastný trend doby. Jenže na druhé straně stojí stále to, že se o tom moc nemluví, nemocní se za svůj problém stydí, a společností je problematika bagatelizována.
- Nemocní poruchami příjmu potravy mají sport často spojený s něčím negativním. My chceme ukázat, že sportovat se dá i zdravě, nejen pro výkon: pro radost, pro dobrý pocit, pro endorfiny, samozřejmě pro dlouhodobé zdraví, nebo pro poznávání nových kamarádů a navazování kontaktů.
- Právě díky i tvé podpoře může Centrum Anabell poskytovat velkou část svých služeb bezplatně.
- Porucha příjmu potravy není zlozvyk ani rozmar, ale psychická porucha, psychosomatické onemocnění.
- Poruchy příjmu potravy lze úspěšně léčit – byť je to běh na dlouhou trať. Vyléčení výraznou měrou zvyšuje kvalitu života nemocného i jeho okolí.
- Také díky této podpoře může být provozována Linka Anabell. Anabell díky ní může nabízet výživové poradenství zdarma. A realizovat preventivní programy ve školách.