Vzhůru na závody s březnovým RUNem!

Březnový RUN už je na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?

tisk_final_6EDITORIAL

Tak už je to zase na spadnutí. Závody. A s nimi spousta očekávání. Natrénovala jsem dobře? A dostatečně? Udržím se zdravá? Jak se mi poběží? Přežiju? Padne nějaký ten osobáček? Můžu si dovolit vyběhnout tempem XY?

Načež se můj trenér a přítel v jedné osobě vytáhne se „zázračnými tabulkami“. Matematika mi nikdy nešla, a tak si netroufám ani odhadovat, jak na to kdo přišel, ale obsahují naoko fenomenální přehled časů na jednotlivé distance. Víte, za kolik máte kilák, zjistíte, za kolik byste měli běžet desítku. Anebo naopak: znáte svůj čas na deset kilometrů, najdete si odpovídající čas třeba na pětku.

Takové přehledy máme doma dva. Jeden najdete na Mcmillanrunning.com a druhý na Spanker.cz.

„Drobná“ potíž je v tom, že a) obě tabulky spolu úplně nekorespondují; b) ať na to jdu z jakékoliv strany, nemůžu se trefit a dopočítat. (Určitě i proto, že výsledný čas ovlivňuje vážně spousta věcí!)

Další průšvih je v tom, že můžete podlehnout kousavému pocitu, že „nespadáte do tabulek“. Není to tedy problém jen těch běžeckých, ať si vybavím jakékoliv „měla bys“ (vážit tolik, přeskočit kozu, ve třiceti běžet maraton), svírá se mi hrdlo. Podobně nepříjemně mi svého času bylo, když jsem měla tendenci porovnávat své běžecké výsledky s ostatními, ještě „nejlépe“ muži (kteří na tom budou vždy už z podstaty věci lépe!).

Až jsem se nakonec propracovala k tomu, že porovnávat by se měl člověk jen sám se sebou. A v tu chvíli se ve mně rozhostil klid.

Tak už je to zase na spadnutí. Závody. Proto jsme se v tomto vydání RUNu více zaměřili právě na ně. Když se řekne závod, nejspíš vám jako první naskočí pražský půlmaraton, seriál RunTour nebo Běhej lesy, vedené krásnou přírodou. Jenže pak je tu ještě spousta menších podniků, které by vaší pozornosti stejně tak uniknout neměly, nebo hrozí, že se změní v „zapomenuté závody“, na které rovněž vzpomínáme. Anebo si letošní sezonu okořeňte výjezdem do zahraničí.

Ať už si vyberete závody jakékoliv, odložte chytré tabulky a příliš se nezaobírejte výsledky druhých. S čistou hlavou a bez přílišného očekávání doběhnete nejdál.

Eva

Březnový RUN už je na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?