Tempo, tempo a zase to tempo

Existují běžci, kteří si to prostě šinou od startu do cíle a nějaký čas je jim docela šumák. Vysvětlují to například tím, že je neustálé sledování hodinek zbytečně rozptyluje nebo znervózňuje.

půlmaraton za 1:50A pak jsou ti, kteří si své výsledky rádi evidují, porovnávají a vyhlíží konkrétní časy. A taky se rádi zlepšují.

Pro cílený trénink, kdy se má člověk držet na určité vzdálenosti určitého tempa jsou pak hodinky nezbytností.

Patřím do druhé skupiny, zároveň mi činí problém rychle spočítat, jakým tempem musím běžet, abych byla v cíli ve vytyčeném čase. Či naopak, za jak dlouho budu v cíli, poběžím-li tempem tím a tím.

Vynašla jsem proto chytré pomůcky, které můj – a možná i váš – problém mohou vyřešit.

Přehled tempa na klíčové časy (po 10 minutách) pro půlmaraton za předpokladu pomalejšího startu i rovnoměrného tempa (Běžecká škola)

Myslíme v minutách na kilometr – přehled ideálního rovnoměrného tempa a příslušných výsledků na klasických závodních distancích 3, 5, 10 km, půlmaraton, 30 km a maraton (běhej.com)

Generátor mezičasu závodu (Petr Kaňovský)
můžete zadat více hodnot, ale pro jednoduchý výpočet tempa stačí vyplnit vzdálenost a vysněný cílový čas (zajímavý je i přiložený článek k metodě)

PS: Na závodech RunCzechu mají – jako jedni z mála – pro tyto účely papírové pásky – náramky na ruku s tempem rozepsaným po kilometru, takže si nemusíte čárat po ruce! Na druhou stranu, musíte uznat, že to má #styl! :)))

PS2: v rozpisech není počítáno se ztrátou na občerstvovačkách:/ ► Michal Vítů, trenér z Running Mall, k tomu radí: „netřeba zrychlit, normálně občerstvovačku procupitat nebo se dát do rychlé chůze (v klidu se napít) a pak se v klidu rozběhnout, ty dvě vteřiny během dalších 5 kiláků hravě doženeš, nenech se honit tím, že ti něco uniká.“