O charitativním běhání s Davidem Chrištofem v Running Mall

Někdo si zaběhne jeden, nanejvýš dva maratony za rok a má dost. Někdo jich zvládne během šesti měsíců rovných jedenadvacet.

A to je přesně případ Davida Chrištofa, který už pár let běhá pro charitu, konkrétně pro nezávadnou pitnou vodu, včera nám o tom vyprávěl v Running Mall, kde s námi také začal běhat.

David Chrištof

David žil od 18 let v Americe. Původně tam odjel na rok, ale záhy z toho byly dva tři, a nakonec až čtrnáct let. Tam také začal pořádně běhat a hned první rok se přihlásil na první maraton. Čas 3:44 pro něj nebyl ani tak zklamáním jako to, že posledních asi sedm kilometrů musel absolvovat indiánským během.

Celé léto proto trénoval, aby už na podzim běžel za 3:34 a hlavně celou dobu v kuse. Byl nadšen.

V roce 2007 se zúčastnil prvního charitativního projektu a také k běhu pro nezávadnou vodu. Mohla za to náhoda. Z jednoho klubu mu přišla e-mailem nabídka, zda by se nechtěl zúčastnit takového běhu kolem světa. Bylo to něco jako štafetový běh Vltava Run.

Když projekt skončil, sice v něm přetrvávali blažené pocity, na druhou stranu cítil pocit viny. Všichni totiž běžcům pochlebovali, jak dělají bohulibou věc. Oni přitom měli od organizátorů vše zaplaceno.

Toto rozladění cítil David potřebu přetransformovat na další dobrou věc. Proto v roce 2012 běžel sám a s kočárkem naloženým věcmi z Prahy do Londýna. Každý den uběhl zhruba maraton, rozložený do osmi kratších dávek. Fanoušci jeho snažení nashromáždili celkem 12 tisíc dolarů a tento úspěch Davida motivoval pokračovat.

Další rok se vydal do Afriky a své putování spojil s přednáškami po školách. Předloni absolvoval jedenáct maratonů po jedenáct dní krásnou přírodou Jordánska.

A nakonec loni za sebou nechal projekt „Běh kolem USA pro nezávadnou pitnou vodu, 21 maratonů, 21 škol“ (přednášek bylo nakonec ještě o osm víc). Tím dovršil jeho tří a půlleté snažení a vybral 1,2milionu korun na charitu.

Také tato cesta byla něčím odlišná než všechny předešlé. Předně se na ni David vypravil se svou manželkou Lenkou a jedenáctiměsíčním synem Matýskem, druhak běžel oficiální závody – maratony.

„Nakonec to vlastně vůbec nebyl jeden projekt, ale čtyři dohromady. Zajistit a zdolat maratony, absolvovat přednášky, koupit auto a zvládnout Matýska,“ nechal se v plné přednáškové místnosti Running Mallu slyšet David Chrištof.

Pouť začala v San Franciscu a během šesti měsíců Chrištofovi projeli dvaatřicet amerických států a získávali peníze pro školu v Ugandě (peníze šly nadacím Blue Planet Network a Drink Local Drink Tap), tam pak byla postavena vodní nádrž.

Po cestě rodina přespávala vesměs u známých či nových známých získaných z Facebooku projektu. „Nakonec vám lidé, od kterých byste to čekali, nepomohou a pomocnou ruku vám podají naopak ti, u nichž by vás to nenapadlo,“ říká David. Hezkou vzpomínku má například na jednu ženu z Kanady, která jim připravila pokoj, jídlo a ještě David odvezla na start závodu. Navíc právě tady začal Matýsek v jednom roce chodit (prví narozeniny oslavil v Údolí smrti).

V Americe skoro každý týden David absolvoval maraton, nejlepší v čase 3:40. Skutečně se tu závodí tak často, že si pomalu David mohl z oficiálních závodů vybírat. Organizátoři mu vyšli převážně vstříc. Ale třeba na tom bostonském měl problém. A tak musel běžet poněkud „načerno“.

Ani letos neplánuje David zahálet, už na říjen chystá další charitativní běhání.

Filantrop a běžec David Chrištof (1979) má za sebou, kromě již zmíněných akcí, přes 33 maratonů a 14 ultramaratonů, včetně dvou 100 mílových (160 km) běhů. Roku 2007 se zúčastnil běhu kolem světa „Blue Planet Run“. 20 světových běžců během 95 dní v nepřetržité štafetě přeběhlo 16 zemí, aby upozornili na světový problém s pitnou vodou. Roku 2010 absolvoval také 3800 km dlouhé cyklistické dobrodružství přes 8 evropských zemí za 7týdnů. David Chrištof absolvoval magisterské studium na St. Cloud State University v Minnesotě v USA a pak pracoval 6 let na amerických universitách jako akademický poradce studentů a poté jako učitel angličtiny na Německé škole v Praze. V současnosti se věnuje přednášení o svých charitativně běžeckých dobrodružstvích na školách, univerzitách, či firmách po celém světě. Také jako certifikovaný „life coach“ pomáhá lidem dosáhnout svých cílů.

Dobrodružství Davida Chrištofa je možné sledovat na facebookových stránkách www.facebook.com/WaterIsLife

Foto: Running Mall a archiv Davida Chrištofa