Komu jsou určeny závodní boty?

Dřív, když jsem s běháním začínala, nebo jsem běhala málo, měla jsem jedny dvoje boty. Tréninkové (konkrétně Mizuno Wave Rider). A v nich jsem běhala všechno. Přesněji: běhala jsem v nich jen tak a běhala jsem v nich i na „závodech“. Pravdou je, ať tak nebo tak, nikdy to nebylo tempo nijak vysoké.

Mizuno Wave Rider 19
Mizuno Wave Rider 19

Samozřejmě jsem věděla, že existují různé druhy bot – respektive boty pro různé typy tréninku a běhu, ale měla jsem pocit, že se mě to netýká.

Zlomilo se to až s tím, co jsem začala řádně trénovat.

Přišel s tím vlastně Vítek, když jsem se ptala, v jakých botách mám běžet v Líbalově hale. Vezmi si nějaké lehké závodky, máš? Samozřejmě, že ne.

Dobrá závodka je základ. To je hned nějaká ta minutka dolů… Závodní bota sice nevydrží moc kilometrů, než přestane fungovat, ale zároveň je pro mě důležitý ten pocit výjimečnosti, když si je obuji. Hned se v nich cítím rychlý jak vítr.

Jo, to znělo dobře!

Pár dní na to jsem nápad konzultovala i s Michalem, trenérem z Running Mallu. Dobrý nápad, pořiď si je, do 10 kilometrů v nich můžeš závodit.

A tak jsem se začala zajímat víc.

Na první „pomazlení“ je závodní bota skoro až neuvěřitelně lehoučká (proto jsem třeba z takové Nike Air Zoom Streak měla a mám obrovský respekt).

Za čímž se skrývají určitá ale: minimální tlumení (oproti objemovce nebo tréninkovce), které s sebou zároveň nese určitou nekompromisnost. Zkrátka a dobře: závodní bota nic moc neodpouští.

Tempovky, nebo závodky?
Tempovky, nebo závodky?

Čímž lze i vysvětlit, proč mi Michal doporučil běhat v nich nanejvýš desítku. S únavou na delší trati totiž jde do kytek i správný běžecký styl (mám-li vůbec nějaký) a „papírová“ závodka toho moc nezachrání (na rozdíl od více tlumených a odvalení friendly objemovek).

A protože jsem se těch Streaků bála, nakonec jsem si vybrala adidas adizero boston boost 5. Takhle si je zkouším na páse v Running Mall.

Prvního ostrého testu se po dlouhém váhání ovšem dočkaly až na Pečecké 10 (kdy jindy vyzkoušet závodky, než v závodě?). Stěžejní dojem dopadl dle očekávání: tahle bota vám nic nedá zadarmo. Žádné odvalení gratis, jen holka makej!

Nakonec to zcela trefně popisují zde (byť to je komerční sdělení:):

Závodní bota je jako přísný trenér, který nemilosrdně poukazuje na každou vaši drobnou nedokonalost a to s jediným cílem: běžet rychle a ještě rychleji. Cítíte každý dopad, protože v závodě není čas ztrácet čas nějakým tlumením. Snažíte se běžet rychle za každou cenu. A tak vás tato bota absencí odpružení nutí k tomu, abyste se rychle odrazili a zas a znovu. Vlastně byste se nejraději neodráželi vůbec, ale jen tak levitovali nad zemí. V cíli ji velmi rádi zase vyměníte za objemovou. Jediná věc, kterou na závodní botě oceníte je váš čas v cíli.

Ještě se s dovolením pozastavím u toho „V cíli ji velmi rádi zase vyměníte za objemovou.“ Jakmile se rozhodnete pro závodní boty, na závod si rázem vozíte ideálně bot páry dva. Na závod závodky a na rozcvičku a závěrečný výklus objemovky nebo boty tréninkové, jak jsem se rovněž také nově dozvěděla.

Co o závodní botě říkají odborníci?

zavodni botyAleš Tvrzník, expert z vědeckého pracoviště CASRI a Centra Vital, autor knihy Velká kniha běhání, z níž úryvek k tématu přikládám, mi napsal, že mnohem důležitější než váha běžce je jeho kondice; aby byl člověk schopen v závodkách udržet aktivní techniku po celý závod. Jinak je jejich použití spíš kontraproduktivní.

Miloš Škorpil, ultramaratonec a trenér: Profík neprofík, na závodech nebo intervalech (závodní boty) oceníš.

K tomu cituji z článku o výběru bot na Běžecké škole právě Miloše Škorpila:

Závodní běžecké boty vás k sobě přitáhnou tím, že vypadají velmi spanile, jsou na první pohled jiné. Jsou subtilní, mají švih, mají krásné barvy a už tím ve vás vyvolávají pocit, že tohle jsou ty nejlepší boty na běhání. Přímo z nich cítíte tu dynamiku, s níž se odrazíte do krásného, dlouhého, ladného, levhartího kroku. Ano, tohle všechno tyhle boty dokonce i umí. Jen je potřeba si uvědomit, že vše to, co vás na nich přitahuje v sobě skrývá jeden fígl – tohle nejsou boty na běžný, každodenní trénink. Tyhle botičky jsou určené pro závody a na trénink ve vyšších intenzitách, trénink speciálního tempa a trénink rychlosti. Pokud to nejsou typy tréninku, které máte zařazeny ve svém tréninkovém plánu, tak si je zatím nekupujte, neboť případně i váš první maraton v pohodě absolvujete v silničních tréninkových botách.

Pokud jsou vaše závodní ambice vyšší, tak bych vám rozhodně doporučil si jeden pár závodních bot koupit. Závodní bota vám může pomoci zlepšit váš čas při závodě, jste-li dobře trénovaní, o 10 i více vteřin na kilometr a to už stojí za to.

Nakonec si každý sám udělejte obrázek o tom, zda-li se vám investice do závodních bot a toho pocitu výjimečnosti, když si je jednou za čas obujete, vyplatí;)

 

Doplnění od Dana Šimíka, z běžecké prodejny v Running Mall

Po publikování článku na FB pod něj připsal komentář také Dan Šimík – který prodává běžeckou obuv od roku 1992. Přijde mi super ho připojit i k mému článku pro dokreslení celé problematiky a připojení ještě jiného pohledu. Díky Dane! 

Z mých zkušeností má váha zásadní vliv na životnost . Pokud je výrobek vyvíjen pro atlety max 70kg , tak z ní 100kg udělá nefunkční obuv během 200km.Tak když mě to nevadí ok. I tak má závodní obuv cca 1/3 životnost oproti objemovkám. Ona ta váha(nadváha) je většinou spojena i s výkonností.
Taky mě nedává smysl kupovat si závodku v momentě ,když mě zrychlí ze 4:30 na 4:20 na km. Tam je daleko více rezerv v tréninku , které mě mohou posunout daleko dál a nemusím utrácet za boty. Zákazníkům závodku rozmlouvám(pokud o to stojí) dokud nedosahují rychlosti alespoň 3:30/ km. Větší smysl má model jedny nové objemovky šetřím na závody a druhé mám na trénink. Za rok ty závodní přeřadím na tréninkové a koupím nové na závody.
Nejraději používám přirovnání se závodním autem. Také vás nenapadne si ho koupit ,když neumím využít jeho schopností. A když si ho přesto koupím , pohodlné svezení to určitě nebude.
A proto si ani já závodky nekupuji (běhám totiž max 3:35/km)

Přeji všem ať si najdou svoji oblíbenou botu. A pak si ji pořádně užijte, protože max. do dvou let ji již neseženete a budete hledat nanovo. Jenom výjimečně nechávají výrobci ve výrobní programu jednotlivé modely bez změn déle.

Všechny rady světa i ty moje berte prosím s nadhledem. Každý jsme jiný a z toho plyne ,co nefunguje u mě může fungovat u jiných a opačně. A rozhodně si nenechte zkazit radost ze závodních bot. Protože vlastní zkušenosti jsou nejcennější.

(autor komentáře prodává běžeckou obuv od roku 1992)