Když je partner trenérem…

Jedna pár měsíců stará historka úvodem:

Hezky jsem si ten kilák rozeběhla, Martina Netolická mi precizně udávala tempo. Jenže pak se blížil závěr a já místo toho, aby mi naskočily ty pár dní starý bleskový dvoustovky, měla jsem pocit, že už nemůžu. Co na tom, že se na mě Podry z ochozu snažil volat “jako na staďáku”. V cíli jsem si zmáčkla obligátních 3:59.

A už vidím ten Podryho výraz ty-vole-Evino: “Chyběl mi tam ten finiš, za cílovou čárou musíš padnout! Mohl to být osobák..”

Jo, to vím taky, néasi?!

Jenže v týhle chvíli potřebuju spíš uchlácholit. Ocenit, že jsem šla ZASE pod 4 minuty. I když se mi sem vůbec nechtělo, necítila jsem se a včera vypila dvě skleničky vína.

“Teď jsem tvůj trenér, ne tvůj partner.”

Poňafali jsme se.

Prohlásila jsem, že se budu trénovat sama! (můj mohutný smích:D) – Ruku na to!

Když se mi nedaří, láteřím “Tyvoe, tys mě přetrénoval!”

Podry před závodem připomíná, že “úspěch je zásluha trenéra, nezdar chyba běžce.”

A těch táhlých dohadů doma na téma “…mně se nechce jít běhat!” …

Ale zase je fajn, že společně zažíváme spoustu běžeckých výletů a dovolených, jezdíme spolu po závodech, podporujeme se,… (I když už nejmíň stokrát s běháním skončil, kvůli mně – prý – trénuje údajně dál. Dokonce si koupil nový běžecký hodinky…)

Takhle jsme spolu třeba byli na romantickém soustředění u Štrbskýho plesa.

A takhle spolu závodíme v jednom Bejky Týmu.

Zkrátka je to úplně jinej level, než když vás trénuje kdokoliv jinej. Ke komu si tolik nedovolíte. A on k vám. Na všechny strany.

Nezřídka doma slýchám “Víťovi bys neodmlouvala!” – (protože) “Víťa by mi takovej trénink nikdy nedal!”

Je to sranda. A nikdy nám tyhle žabomyší války nevydrží dlouho. Protože se sobě musíme začít smát. A milujem se.

Jaký jsou pro a proti toho mít trenéra doma?

(ideální směr čtení je po řádcích 😉

PRO PROTI
Chce pro vás to nejlepší. Myslí to s vámi nejlíp na světě. No dobře hned po mamince. A tý jeho. Chce, abyste byli nejlepší, a proto vám dává ty nejvíc humusácký tréninky.
Je na vás přísnější než by byl na kohokoliv jinýho. A dělá to z lásky. Je na vás přísnější než by byl na kohokoliv jinýho a myslí si, že si na vás může dovolovat.
Dokáže trénink během vteřiny přizpůsobit aktuálním okolnostem. Dokáže trénink během vteřiny přizpůsobit aktuálním okolnostem. Třeba když fňukáte, že vám není dobře. Potíž je v tom, ze stejně rychle prokoukne, kdy to hrajete, protože se vám prostě jen nechce.
Trénuje vás zadarmo. Trénuje vás zadarmo. Což znamená plný full servis ve všech jiných oblastech. Bez odmlouvání.
Je s vámi na 99 % závodů. Odveze vás tam a podporuje vás. Je s vámi na 99 % závodů, takže když se vám nepovede, zjebe vás hned po proběhnutí cílem.
Chodí si s váma poměrně často zaběhat, a tak vidí, co děláte blbě a jaký tréninky vám (ne)svědčí. Chodí si s váma poměrně často zaběhat, a tak se nemůžete ani na vteřinu flákat.
Když spolu běháte na dráze, můžete po sobě házet láskyplné pohledy, pokud na to máte sílu. Když spolu běháte na dráze, musíte chodit na krev, a tak nemáte sílu po sobě házet láskyplné pohledy. Navíc se k vám většinou připojí na posledních pár úseků a vy musíte na konci tréninku umřít.
Může s váma bez problémů odběhat jakýkoliv trénink. Může s váma bez problémů odběhat jakýkoliv trénink. Akorát když jdete tempáč nezapomene podotknout, že pro něj to je na úrovni regeneračního klusu.
Chápe, že spoustu času věnujete běhání a nevěnujete se jemu. A že běh má prioritu, (nejen) o víkendu vždycky musíme stihnout trénink – podle toho se upravuje další program. To je samozřejmost. Trénink a závod jsou vždycky na prvním místě. Přede vším. Zábavou. (Evino, a kdy jako půjdeš běhat?!) I sexem. (Před závodem se zbytečně nevysilujeme, žejo?!)
Když vidí, jak makáte, nutí ho to na starý kolena taky ještě něco dělat. Když vidí, jak makáte, nutí ho to na starý kolena taky ještě něco dělat. A pak jsou tréninky a závody vždycky na prvním místě a už mu nezbývají síly, aby se věnoval vám.
Toleruje vám, že doma není uklizeno, protože musíte běhat, cvičit regenerovat a trénink má přece prioritu! A tak je doma nepořádek, protože on taky neuklidí, protože musí trénovat a trénink má prioritu.
Můžete vařit zdravě, a je to kvitováno, protože to je pro dobro tréninku. Když se sápete po čokoládě, hází po vás významné pohledy říkající „tak to zase polož!“

Takže je určitě o co stát!

 

Foto: Jiří Částka, mediafoto.cz