[instagram-feed]

K osobním rekordům s dubnovým RUNem

Dubnový RUN už je na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?

tisk_final_6EDITORIAL

Minutka sem, minutka tam, řeknete si povětšinou v každodenním životě, ale neplatí to bezpodmínečně.

Pokud si chcete vylepšit osobák na desítce, nedejbože na pětce, hraje minuta poměrně velkou roli – alespoň že s prodlužující se délkou trati se snižuje i náročnost tohoto cíle. Horší je, když toužíte po hezčím výsledku, celý závod makáte, abyste se po proběhnutí cílem s ostatními shodli, že avizovaných 10 km bylo ve skutečnosti 10,2. A minuta je na světě.

Podrobněji se nad tím ve svém článku zamýšlí Dušan Podroužek, jemuž zdárně sekunduje Martin Singr s radami, jak si takový rychlý závod v touze po osobáku vybrat.

Někdy jde dokonce o vteřiny. Magické hranice. My běžci jsme tím možná trochu pošahaní a vsadím se, že když to vyprávíme někomu nezainteresovanému, přinejmenším si zaťuká na čelo, ale uznejte sami: desítka za 50:01 a 49:59. Výkon prakticky totožný, pocity odlišné.

A někdy ne a ne to tam padnout. Jako když jsem se na zdánlivě pouhém jednom kilometru několik týdnů motala v kruhu pár vteřinek nad 4 minuty.

Podezřívám se, že se to nakonec zaseklo v hlavě. Šlo přece jen o sekundu!

Běh a hlava, to jsou vůbec dvě neoddělitelně spojené nádoby. Podobných příběhů jsem vyslechla už celou řadu. Anebo jak ovlivňuje náladu. Nedávno jeden můj kamarád po závodě, který úplně nevyšel podle jeho představ, spílal, že už nikdy nic takového nepoběží, a k tomu to prezentoval tak, že se zdálo, že běžecké kecky věší na hřebík nadobro. Zarazilo mě to. Tedy jen do chvíle, než jsem si uvědomila, že jsem nemlich stejná. Ať už nepovedený závod, či trénink, ten den se se mnou konverzaci raději navázat nesnažte.

Střih.

Vše výše uvedené je jedna velká nadsázka a vlastně malichernosti, když si člověk uvědomí, že jsou mnohem závažnější momenty, kdy jde o minuty a vteřiny. Ne nadarmo se říká, že když nejde o život, jde o nic. Proto se vyplatí znát základy první pomoci (píšeme na str. 42). Mohou se hodit i při závodě. Pak naopak minuty v honbě za osobákem vem čert.

A napište mi na frysarova@boremi.cz, jestli jste s těmi vteřinkami podobně postižení.

 

Eva

Dubnový RUN už je na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?