Inspirujte se těmi nejlepšími v říjnovém RUNu

Říjnový RUN je od 22. září na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?

tisk_final_6EDITORIAL

(De)motivace je potvora. Umí nás skvěle nakopnout, stejně tak potopit.

Osvěžila jsem si ten pocit, když jsem se začetla do článku Báry Veselé, která v aktuálním RUNu popisuje, jak po vlně osobních rekordů spadla na dno a stále se z něj horko těžko odráží. Lapá po motivaci.

Jako bych si znovu prožívala totéž co na jaře. Po spoustě zimních kilometrů – bez ohledu na liberecké počasí – a radostných osobácích přišla před běžeckým svátkem v podobě pražského půlmaratonu poněkud ostrá a nečekaná stopka.

Tvářilo se to jako prachobyčejné nachlazení, doufala jsem, že ho přeběhám, ale výsledkem byly naopak zhoršené jaterní testy, únava a tak nějak všechno jinak, než mělo být. (Ano, to má být ponaučení.)

Plácala jsem se v tom přes dva měsíce, uběhnout pár souvislých kilometrů – cíl na hony vzdálený, o nějakém tempu, které by šlo považovat za alespoň trochu uspokojivou rychlost, jsem si mohla nechat jen zdát.

Doktor mi doporučil svižnou chůzi, ale poslouchejte ho, když se vlastně jinak cítíte docela dobře.

Byly to nekonečné týdny, kdy jsem se sem tam pokusila jít proklusnout a vůbec z toho nebyla nadšená. Nad vodou mě drželo snad jen vědomí poctivě odběhané zimy a naděje, že přece prostě zase musí být líp. A i když od května jsem si zase mákla, uplynulé podzimní závody zůstaly za očekáváním. I tehdy mi ale nezbylo nic jiného než nad nimi mávnout rukou a dívat se vpřed a jít dál. Je to jen závod.

Navíc u mě je víceméně jedno, v jaké části výsledkové listiny se octnu. Daleko hůř jsou na tom běžci na úplné špičce. Milan Kocourek, Víťa Pavlišta, Jirka Homoláč, Honza Kreisinger. O pádech a růstech, nečekaných zraněních a škrábání zpátky na vrchol, utrápených závodech i překvapivých výsledcích by mohli vyprávět do jednoho.

A když se s nimi bavíte, nakonec zjistíte, že jejich pocity – ať už radosti, či zmaru – se od těch vašich příliš neliší. A to je na běhu fér.

Ani jednoho z jmenovaných jsme sice v aktuálním RUNu nevyzpovídali, každopádně pětice rozhovorů s osobnostmi na posledních stranách časopisu za přečtení určitě stojí. Inspirace v nich není o nic míň.

Přeji vám hodně motivace překonávat nejen běžecké pády a nezdary.

Eva

Říjnový RUN je od 22. září na stáncích i v poštovních schránkách předplatitelů. Nač se v něm můžete těšit?