Eva Podroužek Fryšarová se stala vedle herečky Vlastiny Svátkové další Patronkou Anabell

Centrum Anabell má svoji další Patronku. Stala se jí novinářka a nadšená běžkyně Eva Podroužek Fryšarová, která s Centrem Anabell spolupracuje již řadu let.

„Paní Eva je s námi v kontaktu asi 10 let, a za tu dobu pro Anabell získala minimálně 500 000,00 Kč. Naučila nás přemýšlet o spojení zdravého či nezdravého sportování s tématem poruch příjmu potravy, a vymyslela mj. slogan „Hlad není můj kamarád, lepší zdravě sportovat“. Je také autorkou projektu Běhám pro Anabell, který právě v letošním roce plánujeme povýšit na další level jeho fungování a propagace. Mám za to, že její úsilí, se kterým pro pomoc lidem s poruchami příjmu potravy doslova „dýchá“, si zaslouží daleko více než patronství. I přesto jsem ale moc ráda, že takovou čestnou pozici můžeme nabídnout, a těším se na další nápady, které společně vymyslíme,“ říká PhDr. Ing. Jana Sladká, ředitelka a zakladatelka Centra Anabell.

Evu Podroužek Fryšarovou spojila s Centrem Anabell vlastní zkušenost s poruchami příjmu potravy.

„Zároveň jsem se na své cestě setkala se spoustou úžasných dívek a žen s bohužel podobnými problémy. Připadá mi to už trochu jako takový nešťastný trend doby. Jenže na druhé straně stojí stále to, že se o tom moc nemluví, nemocní se za svůj problém stydí, a společností je problematika bagatelizována. A já právě moc fandím Anabell za to, co dělají,“ upřesnila Eva svoji motivaci pro spolupráci s Anabell.

Eva Podroužek Fryšarová již v minulosti ve spolupráci s Anabell realizovala Anabell Beach Tour. Jednalo se o sérii charitativních beachvolejbalových turnajů. Tento projekt poukazoval zejména na to, že správné stravování je pro fungování našeho těla, a podávání kvalitních sportovních výkonů, velmi důležité. A také na myšlenku, že je rozhodně lepší zdravě se stravovat a přitom přiměřeně sportovat, než se trápit hlady. Tak se můžeme udržet v dobré psychické i fyzické kondici.

A v podobném duchu se bude ubírat další spolupráce Evy Podroužek Fryšarové s Centrem Anabell. Eva bude jako Patronka společně s Anabell upozorňovat na zdravé sportování.

„Nemocní poruchami příjmu potravy mají sport často spojený s něčím negativním. Například sportují přespříliš, aby co nejvíc zhubli, dají si něco „zakázaného“, třeba kousek čokolády, a pak „musí“ jít sportovat, aby ho spálili a tak podobně. My chceme ukázat, že sportovat se dá i pro radost, pro dobrý pocit, pro endorfiny, samozřejmě pro dlouhodobé zdraví, nebo pro poznávání nových kamarádů a navazování kontaktů. Nemusíme se hned honit za velkými výkony ani to přehánět s četností. Zkrátka zdravé, tedy přiměřené sportování,“ vysvětluje zapálená sportovkyně.

Centrum Anabell si společně s Evou klade za cíl nadchnout lidi k tomu, aby své naběhané kilometry každý měsíc proměňovali ve finanční podporu Anabell. Jak již uvedla paní Jana Sladká, tento projekt nese název Běhám pro Anabell. Propagace tohoto projektu bude probíhat převážně skrze Evin běžecký blog ZaBěhu.cz.

Eva Podroužek Fryšarová tento nápad odstartovala v prosinci roku 2015. Cíl byl jasný. Za každý kilometr, který uběhne, věnuje Anabell tři koruny. Za necelé tři roky již naběhala pro Anabell 5 600 kilometrů, a poslala na účet organizace téměř 20 tisíc korun. Eva motivuje ostatní, aby se připojili. Každý si sám může určit libovolnou částku, kterou věnuje Anabell za jeden uběhnutý kilometr.

„Za tuto podporu chceme nabídnout atraktivní dárky, a postupně vytvořit podobně naladěnou komunitu. A také občas dělat různá charitativní proběhnutí,“ popisuje budoucí plány Eva Podroužek Fryšarová.

„Anabell jsem podpořila také loni svou sólo výpravou po stezce Ondra – Nisa,“ vzpomíná. V červnu loňského roku se vydala po dálkové cyklotrase Ondra – Nisa. Ta vedla od pramene řeky Nisy kousek za Libercem, až k Baltskému moři. Celkem najela téměř 770 kilometrů, a svým výsledkem opět finančně přispěla Centru Anabell. K vidění bude Eva Podroužek Fryšarová také při běžeckém závodu Vokolopriglu, který se uskuteční v Brně 13. října 2018.

Vzhledem k tomu, jak nadšeně již Eva pomáhala Centru Anabell v předchozích letech, bude další spolupráce s ní radostí. Můžeme předpokládat, že se jim společně podaří dosáhnout mnohého.

tisková zpráva