Běh a cvičení jde napasovat i do života mámy

Najít si čas na sebe, když máte doma raketový dítě (zato hlídání spíš ne-e), může bejt trochu fuška. (Roční) Ninuška totiž přes den pěkně spí jen v jedoucím kočárku, případně když se nosí. A když večer usne, už moc nemám morál, navíc ten čas často využívám na práci. Svátečně, když si to tělo žádá, si jdu taky lehnout dřív.

Přesto to vypadá, že mám spoustu času 😀 (Nemám!) Jak to teda dělám?

Musím “to svoje” skloubit i s režimem a potřebama Ninušky. Jde to (většinou). (A propo režim, ten jsme si tak nějak vyrobily přirozeně tak, jak mi to přišlo logický a jak Ninušku sleduju. Neznamená to, že žijeme od minuty k minutě, někdy klidně obědváme v půl druhý, ale náš den má určitej sled.)

Převážně chodím běhat s kočárkem. Teď běhám s TFK Sport 16“… a jsem nadšená! (recenze bude) Můžu si beztrestně zaběhat a Ninuška si u toho pěkně odpočine vleže.

View this post on Instagram

🏃🏻‍♀️🚶🏻‍♀️🍦Povedenej běho-výlet!🥳 Tohle jsem mívala vždycky ráda – někam doběhnout a zpátky jet vláčkem, nebo ještě líp naopak… Nejdřív s břichem🤰🏻 a pak s Ninuškou to ale na dlouho vzalo za svý…🤔 Jenže metat furt těch pár kiláků u nás na cyklo sem a tam mi je už trochu monotónní…🙄 Tak jsem to ráno spontánně vymyslela jinak… a vzala to přes Machnín a Andělskou horu do Chrastavy tak, jak jsem to dělala (hodně) dřív…🤗 Nosítko v záloze!🙈 Jenže parťačka Ni👧🏻 mi to bravurně prospala!🤩 Navzdory příšernýmu asfaltu v Machníně, kdy jsem v duchu láteřila jak špaček a tak trochu tenhle trip předem pohříbavala, navzdory výživný lesňačce k Hamrštejnu. (No a navíc je tenhle úsek součástí cyklostezky Odra-Nisa, to mě vždycky dojme🤗🤣) No a nejvíc epický na tom je, že jen co jsme se blížily k nádraží, to už byla Ninka dobrej kilák dva vzhůru, brzdil u perónu vlak🚂, přidaly jsme a on na nás počkal🙏🏼💝 (Jinak jsem měla v záloze pro čekání knížku📖. A 🐐🐐🙈🤣) Odměna🍦🍦 být musela!🥳 1️⃣2️⃣kilásků jak 🍇 a všichni mooooc spoko!👯‍♀️ #running #longrun #bytVenku #summer #saturday #nature #inspiration #tfksport @tfk_czsk #spoluprace #ZaBehu

A post shared by I máma🤱🏻 může být fit👌🏻 (@zabehu.cz) on

Běhám většinou dopoledne. Je to takový win win, protože dítě se vyspí a já si zaběhám. Bdělá Ninuška navíc kočárek ne vždycky zcela kvituje. Někdy usne hned, někdy musím hodně zpívat a brázdit kostky, ale to k tomu tak nějak patří. Délka běhu se pak víceméně odvíjí od délky jejího spánku.

Dopoledne mám taky ještě dost energie a stihnu strávit snídani.

Druhej spánek má Ninuška “po o”, to bývá – teď  v létě – větší teplo, jsem po obědě a taky (už) ne vždycky tak pěkně usne. Odpo můžu jít případně na brusle, rychlost je vyšší, takže mi není takový vedro a ani tak nevadí najedený břich. Nejčastěji jdu k nám dolu na cyklostezku, kde je na kočárek parádní asfalt. Párkrát jsem si už pro rozbití stereotypu naplánovala prímovej výlet. Při tom ale zase musím i myslet na Ninušku, chci, aby si to taky nějak užila. Zvířátka, příroda, voda, hřiště, KAMENY! Jsem každopádně ráda, že Ninuška vnímá, že sport do našeho života neodmyslitelně patří. Kéž jí to vydrží…

View this post on Instagram

Tak jsem zase včera vymyslela boží trip🏃🏽‍♀️☀️☺️ 🚂 Vláčkem jsem s Ninuškou dojela do Žitavy. 🐴 Tam jsme navštívily místní zoo. 🏃🏽‍♀️ Pak jsme přeběhly po cyklostezce Odra Nisa do Hrádku. 🌊 Cachtaly jsme se na Kristýně. 🏡 A pak zas vláčkem dom. ⤵️⤵️⤵️ • Ninušku ve vlaku musím furt nějak bavit🎲 • Když jsem zjistila, že v Hrádku musíme přestoupit na bus, šly na mě mdloby. Zbytečně. Kočár jsem pár snadnými pohyby složila do úložnýho prostoru i s dítětem na břiše a batohem na zádech. Uff. • Tierpark Zittau je sympatická malá zoo ve stínu lesa, Ninušce se nejvíc líbila morčátka🐁 (a našly jsme tu náš první kamínek!🐞😍) • Oběd a sváču jsme moc neřešily, měly jsme s sebou ovoce a piškoty a křupky🙈 Já ještě tyčinku @cereabar a Ninuška🐐🐐🙏🏼💪🏻 • Se všema dětskejma a koupacíma proprietama a nosítkem jsem pak na běh měla poměrně slušnej náklad🙄 • Samo, že jsem ten přesun plánovala cca na čas poobídkovýho spánku👌🏻 • Tu trasu miluju!🇨🇿🇩🇪🇵🇱 …a jako podél ní je teď na hranici ostnatej drátek pod proudem?!😳😱 • Na Kristýně pohodička🥤, Ninušku baví kameny (hlavně jíst🙄), jen pak moc nemusím tu žlutou značku, která vede k vlaku po silnici… ✌🏻 Každopádně víc takových výletů! 🛒 @tfk_czsk #tfksport #running #trip #summer #runningMom #BehamProAnabell #ZaBehu

A post shared by I máma🤱🏻 může být fit👌🏻 (@zabehu.cz) on

Když neběhám, chodím aspoň na fakt dlouhý procházky (a #drepuju30dnu). A ty jsou taky sakra znát. Během nich někdy i vyřídim maily, sociální sítě nebo napíšu tenhle článek na blog:)

Cvičim – posiluju doma s Ninuškou. Někdy si hraje, někdy ji použiju jako zátěž. Někdy na to nemá Ninuška náladu, a tak si dám jen tolik, co to jde. Všecko se počítá!

Je pro mě super, že mi tréninkovej plán píše a on-line koučink obstarává Honza Klimus, což je teda mimochodem i můj bratránek. Takovej řád mi vyhovuje, trochu bič nad sebou potřebuju.

Předtim jsem chodila i s Ninuškou za Danem do Elite, ale po koronaviru už na nás neměl prostor:), navíc tuším, že už by se tam Ninuška mohla přizabít. Doma mi činky zvedá běžně:D

Cvičíme s Ninuškou, aneb s miminem do fitka

S Honzou konzultuju i jídlo. Ninuška pozitivně ovlivňuje můj jídelníček, ale vím, že jim málo. Aktivity mám dost, k tomu běhání kolem Ninušky, která je navíc dost prsomilná a jak známo, kojení zvyšuje energetickou potřebu těla. Užrat to nějak rozumně je těžký, takže to většinou končí tím, že večer (ehm, nejen) moje tělo prahne po sladkým, což není úplně top-strop. Snažím se tak navýšit příjem bílkovin, který jsou rozumným zdrojem energie a zasytí na delší dobu.

Co se stravy týče, chci, aby měla Ninuška z domova dobrej příklad. (Ať si nevšimne tý potají užíraný čokolády!:)) Navíc se prostě sápe po tom, co máme my. Takže u mě vzrostla konzumace ovoce a zeleniny. Vařím pro nás obě stejně a přizpůsobit se musím já. Vůbec mi to nevadí, ba naopak. Abych to shrnula – kromě teda těch sladkostí, i když se snažím i hodně sama zdravěji péct – základem našeho jídelníčku je “real food”. Co nejméně co nejméně zpracovanejch potravin. Nekupuju ochucený jogurty, žádný pribiňáky, žádný brumíky, žádný doslazovaný nesmysly, polotovary. Nevidím pro Ninušku třeba ani žádnej smysl v mléčný kaši. Nedejbože s příchutí. Když si cokoliv můžeme dochutit ovocem, přesnídávkou, případně džemem a kořením. Miluje například bílou hollandii nebo zakysanku a základ je na světě.

Ninušku večer ukládám docela brzy. Většinou začínáme mezi sedmou a půl osmou. Usíná kolem půl osmý, v nejhorším v půl devátý. Se zklidněním jí pomáhám, protože vždycky je lepší si hrát a objevovat. Na to, aby chodila spát později, má spoustu času. Navíc – večer už chci prostě klid pro sebe. Teda zatím hlavně spíš na práci, ale dělám na tom, aby se to změnilo. Za jeden z mých mateřských failů považuju to, že jsem si ještě furt nechala víc práce, než by bylo záhodno. Nu, mám ještě dva roky na to, to napravit. Protože čas na sebe a na manžela, hodit nohy nahoru a hodit se do zenu (ježiš, to tak potřebuju!) je důležitější. A přes den to moc nejde.

A jak tenhle článek platil včera, zejtra předpokládám to bude úplně jinak :))

EDIT: A jak Ninuška chodí víc a víc, tím víc si usmyslela, že teda bude chodit spát až později – spíš k tý půl devátý…
A i já jsem teď měla takový trochu flákací (a teda i nastydlý) období. Ale myslím, že i to je naprosto v pořádku a občas tak trochu potřeba, když se pak člověk zas vrátí do starých kolejí!